Logo
"Allah’a çağıran, salih amel işleyen ve “Kuşkusuz ben müslümanlardanım” diyenden daha güzel sözlü kimdir?" Fussilet 33#189

NASIL  YAŞAMALI   VE  ÖLMELİ

 “Kim ki, ‘Rab olarak Allah’ı, din olarak İslam’ı, peygamber olarak Hz. Muhammed (s.a.v.)  gönülden kabul ettim’ derse, kendisine Cennet’e girmek vacip olur.”  Ebu Davud

  İslam dini sadece  kalple tasdik edilince yeterli olan veya sadece amelde yaşanan bir din değildir. İslam’ın hem kalben tasdik edilmesi hem de amel olarak yaşanması mecbur bir özelliği vardır. Kişinin, inanılması gereken esaslara gönülden inanmasının yanında, dille söylemesi  ve  amel  ile de  bunu  ispatlaması gerekir.  Gerçek din ancak İslam’dır, ancak ben Müslüman oldum demenin ölçüsü de,  Allah’a tam anlamıyla  teslim olmaktır.   Seni kabul ettim ya Rabbi, sana inandım ya Rabbi, ama sana inanmakla yetinmedim, sana layık kul nasıl olmak gerekiyorsa öyle kul olmanın derdindeyim ya Rabbi diyebilmektir.  Kalben  tasdiki  insanlar göremese de  zahiri olarak  insanlar görmek zorunda ki,  bizim  İslam safında olduğumuzu, bizim İslam kimliğimizden dolayı güvenilir  olduğumuzu  ve  özellikle  bizim İslam ahlakıyla  donatılmış olduğumuzu. 

Teslim  olmak zorundayız  Allah (c.c.)’a  ve  onun emirlerine,  hem teslim olmak zorundayız  hem de  nasıl kul olmamızı istiyorsa  o şekilde  kul olmalıyız  Allah ( c.c. )’a. Ve  Rasulullahı  örnek almak,  Allah (c.c.) nun  ayettte  buyurduğu gibi  “ Rasulullah ta  sizin için en güzel örneklik vardır” (Ahzab 21 )  

H.z. Peygamber (s.a.v.) mü’minin  özelliklerini şöyle sıralıyor ;     

“Mü’min, her yönden güven duyulan, diğer insanların kendisinden emin olduğu kimsedir, Mü’min diğer Müslümanların elinden ve dilinden selamette olduğu kimsedir.”    

Hadisi şerifin baş tarafında, “Rab  olarak Allah (c.c.)’ı  kabul etmek”  ifadesi ne manaya gelmektedir,  ve biz bu ifadeyi nasıl anlamalıyız?  Rab olarak Allah (c.c.)’ı  seçmek, hayatımızda ondan daha  değerli  hiç  bir şey olmaması demektir. O’nun  emirleri  söz  konusu olduğunda  tereddüt  etmeden tercihimizi  Haktan yana  yapabilmektir. Hiçbir dünya menfaati  Allah’ın (c.c.) rızasının  önüne  geçemez demektir.  O’ ndan  fazla hiçbir şeyi  ve kimseyi  sevmemek  demektir, gel dedin geldim ya Rabbi, yap dedin yaptım ya Rabbi demektir. Ben biliyorum ki  her hareketimden, her davranışımdan, söylediğim her sözden,  kazandığım ve harcadığım her  kuruştan, aldığım ve verdiğim her nefesten  hesaba çekileceğim,  ve  ben  biliyorum ki  din olarak İslam’ı seçmek  demek  ucunda  aç kalmak,  dışlanmak, ihale  alamamak, işten atılmak, maddi manevi  her türlü sıkıntı  çekmek te olsa  taviz vermemek  demektir. Ve  ben  Müslüman  oldum demek,  dünya  bir  imtihan  mekanı  ve  ben  bu imtihan mekanından  alnımın akıyla  çıkıp  tertemiz bir  şekilde  senin huzuruna  geldim ya Rabbim  diyebilmektir.  Ev  almak, araba  almak  hayallerinden  önce  cennet  hayalleri  kurmaktır  Müslüman olmak. “Aman  namazı  bir an önce kılayım da işlerim aksamasın”,  nafile  oruçmu  “yahu  Ramazan da  tutuyoruz zaten”,  sadakamı  “yahu  benim  bir sürü ihtiyacım varken nasıl vereyim, hem  üstümde  bozuk parada olmuyor her zaman”, diyen  bir  Rasulullah düşünebiliyor musunuz. Hiç öyle  şey  olur mu ? koskoca  Peygamber…  yok arkadaş  Allah Rasulü  öyle  yapmaz diyorsan  sende  yapamazsın. Öyle ya  O’nda  bizim için  en güzel örneklik yok muydu. O nasıl yapmışsa  o dur. Başkası  yok, yahu şöylede olur   yok,    şöylesi  böylesi  yok arkadaş  Allah (c.c.)  nasıl olmasını istiyorsa, ve Rasulullah (s.a.v.) nasıl yapmışsa  ancak o vardır.            

 H.z. Muhammed (s.a.v.)   en  güzel  insan, en  yüce  insan.  O,  En vahşi, en ilkel, insanları  en ileri ve uygar insanlar haline getiren insan.   İnsanların alışageldikleri bütün kötü  adetleri  yok ederek  yerlerine  en güzel, en faydalı  inançlar  getiren insan.  Üstelik  getirdiklerini,  yaptırdıklarını  zorla  değil  sevdirerek  yaptıran insan.   O,  gönülleri  fethetmiş, akılları  hayran bırakmış, hatta  düşmanları  tarafından bile  saygı  duyulan  bir  insan. O, bütün insanlara  gönderilmiş  ve  getirdiği din  kıyamete kadar  geçerliliğini  devam edecek  bir din.

H.z.  Muhammed  (s.a.v.)ın  ahlakıyla  ahlaklanmak,  O,nun  çizdiği yolda  gururla  yürüyebilmek  ve  örnek  bir  yaşantıyla  ölebilmek  ümidi  ve  duasıyla… 

   Görüntülenme: 920

Yorum Kuralları

  • Yorumlar yöneticinin onayından sonra yayına girer.
  • İslami ahlak kurallarına uymayan, küfür ve hakaret içerikli yorumlar yayınlanmaz.
  • Email adresiniz kaydedilecek fakat gösterilmez.
  • İlk yorumunuzda kullandığınız Email adresini daha sonra kullanmak için Ad-Soyad aynı olmalıdır.